Pravda o dlouhé pici, úrodě špaget a zdravém klíčku


Co se týká povědomí o těstovinách, udělalo lidstvo za poslední půl století velký pokrok. Ještě v roce 1957 byli totiž někteří lidé schopni uvěřit, že těstoviny rostou na stromech, když na Apríla toho roku odvysílala BBC reportáž o bohaté úrodě špaget.

Sytá versus hladová

O těstovinách panuje i tak dost mýtů – které jsou zdravé, a které ne? Patří do těsta na pastu vejce? A proč se tak liší v cenách?

Je to jednoduché – levná pasta obsahuje málo vlákniny a vyšší podíl rychle stravitelných škrobů. Taky se snadno rozvaří, a protože má vyšší glykemický index, dává tělu víc zabrat – a podporuje ukládání tuků. Rychleji se po ní vyhládnete.

U dražších těstovin je to přesně opačně. Kvalitnější špagety, lasagne nebo strachetti bývají ze semoliny - pšeničné krupice umleté z tvrdozrnné pšenice (Triticum durum). Díky vyššímu obsahu lepku má semolina nižší glykemický index, a čím nižší index, tím delší máme pocit sytosti. Lepek dodává těstovinám pružnost a lepivost, proto se do semolinových těstovin při výrobě ani nemusí přidávat vejce. Je snazší správně je uvařit „al dente“ = na skus. Žlutější jsou přirozeně, ne kvůli dobarvování kurkumou.

Vláknina se salsou

U těstovin obecně je důležité hlídat si obsah vlákniny, což v případě dobrých semolinových nemusíte tolik zkoumat. Opravdová semolina je zdrojem vlákniny a taky dalších vitamínů, jak nám vysvětlili i v toskánské Pastificio Morelli. Jejich pasta má jedinečnou složku – pšeničný klíček, srdce pšeničného zrna. A jak to bývá, to uvnitř bývá nejzdravější - klíček je zdrojem vitamínu A a D a rostlinného proteinu.

Zdravá porce zdravých těstovin by pak měla mít v průměru 50 až 60 g nevařených těstovin. Jestli svůj dobrý výběr nechcete zabít špatnou kombinací s dalšími surovinami, určitě si vyberte recept se zeleninou, libovým masem, rybou nebo mořskými plody. Ze sýrů by vám Italové doporučili mozzarellu, ricottu nebo Grana Padanu. Zapomeňte ale na český kečup a připravte si raději omáčku z čerstvých rajčat sami. Jestli nemáte čas ji vařit, zkraťte si přípravu díky hotové rajčatové salse nebo polpě s vysokým podílem rajčat.

A ta pici?

Italové, jak známo, jsou také experti přes design, a jídlo není výjimkou. Pasta Morelli má například několik řad aromatizovaných těstovin ochucených šafránem, hříbky nebo sépiovým přírodním barvivem. A také pravé nefalšované domácí toskánské pici.

Pici jsou, anebo vlastně pici je hóóódně dlouhá korpulentnější těstovina z mouky a vody ručně vyválená. Tradiční pici pocházejí z Toskánska z provincie Siena, někde jim farmáři říkají pinci. Na rozdíl od špaget nebo makarónů nemá pici stejnou délku a ani není stejně široká; ale i tak to chce slušný grif a správnou surovinu, aby jste z těsta těstovinu vyváleli co nejdelší. Můžete to doma klidně zkusit, anebo se stavit pro balíček pici di toscano v Toskaně.

RECEPT NA OMÁČKU K TĚSTOVINÁM PICI:

Těstoviny Pici s cibulovým sugem

150 gr pancetty nakrájené na kostičky 2 cibule ½ - 1 dcl červeného vína 500 gr loupaných rajčat Majoránka, pepř, sůl, chilli paprička

K osmažené slanině přidejte najemno nasekané cibule, nechte je zezlátnout a zalijete červeným vínem. Vložte loupaná rajčata, dochuťte solí, pepřem, majoránkou a chilli papričkou. Směs nechte vařit 20-25min. a na závěr do ještě teplé směsi vmíchejte olivový olej dle libosti.

FOTO: Pastificio Morelli, TOSKANA


19 zobrazení

VÍNOBISTRO TOSKANA – FARMÁŘSKÉ TRHY PO ITALSKU

Otevřeno máme,

avšak prodáváme pouze s sebou!!!

PO - PÁ

15:00 - 20:00 HOD

Kloboučnická 1442/4, PRAHA 4, Nusle

Spojení MHD: Tramvají č. 11, 14, autobusy č. 188, 124, 139, 196

Orientační body v blízkosti: Divadlo na Jezerce, Divadlo na Fidlovačce, Náměstí bratří Synků

Email: toskana@toskana.cz 

Telefon: +420 774 555 484

www.toskana.cz 

Naši partneři:

Podporujeme:

© 2019  2SIGNORE

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now