Kde se vzalo 1300 druhů vín?


Tipněte si. Schválně, jak blízko se trefíte: Odkud vlastně pochází vinná réva?

Francie? Kdepak. Itálie? Uhmuhm Španělsko? Také ne.

Obrázek: Zdroj:http://winefolly.com

Vinná réva pochází z nečekaného místa. Současné důkazy naznačují, že domácí půda vína leží v pohoří Zagros na Kavkazu, v oblasti nejvyšších hor evropského kontinentu. Starodávné důkazy o výrobě vína se tu datují do období 8000 - 4100 před naším letopočtem a zahrnují pravěká vínobistra v Arménii, zbytky hroznů v gruzínských nádobách, a stopy domestikování vína v Turecku někdy hodně dávno v době kamenné. První lidé, kteří to s vínem mysleli stejně dobře, jako my dnes, byly z kultury Shulaveri-Shoma.

Z Kavkazu se vinné hrozny dokutálely dál do západní Evropy společně s civilizací Féničanů a pak také Řeků. S každou novou oblastí, kde byly vysázeny, hrozny pomalu mutovaly a přizpůsobovaly se jedinečnému prostředí. Pomalu tak vznikala rozmanitost různých druhů a odrůd, která dnes čítá okolo 1300 označených odrůd vín.

Známé je i číslo 1368 komerčně významných odrůd pěstovaných na naší planetě, z nichž hned 377 je z naší milované Itálie. Italští vinaři tak pracují s více autochtonními odrůdami než jejich kolegové ze Španělska, Francie a Řecka dohromady a nemusí jít o konečné číslo; jde totiž o odrůdy, které se prokazatelně používají ke komerční výrobě vína.

Někteří naši farmáři říkají, že na italských vinicích může být klidně až ke dvěma tisícům odrůd. Přitom jen 50 druhů hroznů tvoří asi 80% světových vinic.

Pokud milujete víno, snažte se vyzkoušet nové:

Podporuje to jeho rozmanitost!

#dárekzItálie #italskávína #toskánskévíno

28 zobrazení

VÍNOBISTRO TOSKANA – FARMÁŘSKÉ TRHY PO ITALSKU

Otevřeno máme,

avšak prodáváme pouze s sebou!!!

PO - PÁ

14:00 - 19:00 HOD

Kloboučnická 1442/4, PRAHA 4, Nusle

Spojení MHD: Tramvají č. 11, 14, autobusy č. 188, 124, 139, 196

Orientační body v blízkosti: Divadlo na Jezerce, Divadlo na Fidlovačce, Náměstí bratří Synků

Email: toskana@toskana.cz 

Telefon: +420 774 555 484

www.toskana.cz 

Naši partneři:

Podporujeme:

© 2019  2SIGNORE

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now