Dva milióny, aneb Silvestr s toskánskými bublinkami


Máte rádi šumivé víno? Šampaňské je tradice, o tom žádná... ale naši favoriti pro oslavu nového roku jsou šumivky z Itálie.

Není bublina jako bublina. A o té v sektu, v šumivém víně, to platí milion-násobně. Doslova a do bubliny - v každé skleničce totiž šumí na 2.000.000 bublinek. Šumivá a perlivá vína jsou velká věda, to, co si v každém doušku vychutnáváme, je sluníčko, které na vinici a hroznové bobule svítí celý rok. PF 2018...

...PS 2017: Jestli si dáváte do nového roku předsevzetí, držíme Vám palce. A pokud jste se rozhodli, že v novém roce budete více číst, tady najdete několik řádků o bublinkách.

1. Rovná sklenice brzdí rychlost pití

Vědci z bristolské univerzity tvrdí, že tvar sklenky a rýhy na ní ovlivní rychlost konzumace. Působí totiž na naše podvědomí - z tvarovaných sklenic pijeme pomaleji, z rovných rychleji. Objemové značky naše popíjení zpomalují.

Zdroj: Bristol University

2. Pravda o bublinkách

V každé skleničce perlí na dva miliony bublinek. Fyzikové dlouho přisuzovali výskyt bublinek v šampaňském mikroskopickým nerovnostem na vnitřku lahve. Nicméně podle francouzského studenta Gérard Liger-Belaira je tomu jinak. Řetězce bublinek vznikají kvůli drobným vláknům celulózy, jež se vyskytují v běžných šampuskách jako zrnka prachu nebo se tam dostanou utřením či leštěním sklenek utěrkou. Na jednom celulózovém vláknu pak údajně vznikne až neuvěřitelných 30 bublinek za sekundu, dohromady jich lahev šampaňského skrývá asi 49 milionů. Není se proto čemu divit, že nám jde „šáňo“ tak snadno a rychle do hlavy.

Zdroj: www.reflex.cz

3. Některé bubliny šumí, jiné perlí, v čem je rozdíl?

Sekty jsou všechna šumivá vína, která se vyrábí metodami "Champenoise" neboli clasicco a "Charmatovou metodou", nepatří sem tzv. perlivá vína, tedy vína, která jsou při lahvování nasycena oxidem uhličitým. Známým příkladem perlivého vína je například Lambrusco.

4. V TOSKANĚ pijeme spumante,

aneb i další typy bublinek v Itálii

Spumante - označení pro plně šumivé víno vyráběné top metodou clasicco, ale i charmat a dalšími. Vinař ho vyrábí z těch hroznů, které považuje za ideální pro výslednou chuť a další vlastnosti - z bílého Trebbiana Toscano nebo červeného Sangiovese. V TOSKANĚ ochutnáte hned několik druhů z různých hroznů i vinic.

Frizzante - označení pro perlivé víno vyráběné metodou charmat i dalšími. Perlení vína způsobuje oxid uhličitý, který se do vína přidává při lahvování. V TOSKANĚ ochutnáte jedno z těch kvalitních.

Prosecco - víno z oblasti Prosecco a z odrůdy Glera. Hrozny se zpracovávají metodami charmat, clasicco, col fondo a dalšími. Je výtečné, oblíbené, a v TOSKANĚ Vám poradíme, kam pro to nejlepší.

Lambrusco - jde o perlivé víno, ne o víno šumivé. Vyrábí se ze stejnojmenné odrůdy a jeho výroba je tradičně rozšířena v centrální oblasti Modeny, Parmy a Reggio nell´Emilia v regionu Emilia – Romagna a v oblasti Mantua v Lombardii. Výroba je rychlá, metodou Charmat.

5. BUBLINY výhradně v TOSKANĚ

SPUMANTE - PLNĚ ŠUMIVÉ VÍNO vyrobené metodou clasicco

OD CUPELLI VINI L´EREDE (neboli - DĚDIC) Bílé z hroznů Trebbiano Toscano Růžové z hroznů Sangiovese Červené z hroznů Sangiovese

360,- Kč

SPUMANTE - PLNĚ ŠUMIVÉ VÍNO vyrobené metodou charmat

OD TORRE A CENAYA PITTI CHARDONNAY BRUT z hroznů Chardonnay

290,- Kč

OD LA MACCHIA

CONTINUUM z hroznů Merlot a Petit Verdot

460,- Kč

OD CANTINA DI PITIGLIANO Aldobrandesco z hroznů Trebbiano Toscano a Verdello

290,- Kč

FRIZZANTE - PERLIVÉ VÍNO vyrovené metodou charmat

OD CANTINA DI PITIGLIANO

TRECÓ z hroznů Trebbiano Toscano a Verdello (kvašení v ocelových tancích a zrání v láhvi)

190,- Kč

6. Dvě výroby sektů

Existují dva způsoby výroby sektů. Prvotním způsobem výroby sektů je tradiční metoda Champenoise (clasicco), která byla vyvinuta ve Francii v oblasti Champagne. Hlavním rozdílem je druhotná fermentace, která probíhá přímo v sektových lahvích. Po skončení fermentace, případně zrání, které může trvat několik měsíců až let v závislosti na finální kvalitě šampaňského, je třeba zajistit odebrání odumřelých kvasinek, takzvaně střást kal. Postupným otáčením lahve a zvyšováním jejího úhlu ve speciálních stojanech se docílí toho, že veškeré odumřelé kvasinky se koncentrují do hrdla lahve. Odstředění těchto kvasinek se provádí prudkým zchlazením lahve a posléze odstřelením pomocí tlaku lahve zbylých kvasinek. Pokud se využije tlak vína, přijde se během odstřelení o jeho určitou část, kterou je třeba doplnit.

TRADIČNÍ METODA - MÉTHODE CHAMPENOISE

Zdroj obrázku: www.vinovnici.cz

Méně nákladný a modernější způsob je prováděn takzvanou Charmatovou metodou, která spočívá v tom, že vinař nejprve vyrobí základní tiché víno, do kterého následně přidá tirážní likér. Tirážní likér je směsicí živých kvasných kultur s cukrem, která zapříčiní druhotnou fermentaci, jež probíhá v uzavřených nerezových tancích. Uzavření je důležité pro koncentrování vzniklého oxidu uhličitého do vína a tak vzniklému finálnímu perlení vína. Vinař poté nalahvuje víno do lahví a uvádí na trh.

CHARMATOVA METODA

Zdroj obrázku: www.vinovnici.cz

6. Někdo to rád brut

Kvasinky se ládují cukrem a čůrají alkohol. Je tedy jasné, že čím více cukru obsahuje původní surovina (čím více je bobule sladká a vyzrálá), tím více má kvasinka potravy. Vinná kvasinka spořádá zhruba 18 gramů cukru na výrobu jednoho procenta alkoholu v 1 litru vína a po zastavení tohoto procesu pak ve víně zbude nevyčerpaný cukr. Pro zastavení kvašení se může rozhodnout sám vinař, pokud chce dosáhnout určitého obsahu zbylého cukru, nezřídka se ovšem proces zastaví samovolně – kvasinky jsou totiž zároveň citlivé na alkohol. Čím více alkoholu kvasinka vytvoří, tím méně je jí jeho prostředí příjemné.

Zbytkový cukr, který kvasinky na kvašení nespotřebovaly, ve víně zůstává a ovlivňuje jeho sladkost, potažmo i chuť a buket. Podle zbytkového cukru dělíme sekty na suché a sladké a podobně.

#italskýsekt #šumivévíno #oslavaSilvestra #toskánskébublinky

43 zobrazení

VÍNOBISTRO TOSKANA – FARMÁŘSKÉ TRHY PO ITALSKU

Otevřeno máme,

avšak prodáváme pouze s sebou!!!

PO - PÁ

14:00 - 19:00 HOD

Kloboučnická 1442/4, PRAHA 4, Nusle

Spojení MHD: Tramvají č. 11, 14, autobusy č. 188, 124, 139, 196

Orientační body v blízkosti: Divadlo na Jezerce, Divadlo na Fidlovačce, Náměstí bratří Synků

Email: toskana@toskana.cz 

Telefon: +420 774 555 484

www.toskana.cz 

Naši partneři:

Podporujeme:

© 2019  2SIGNORE

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now