Kde se vzalo 1300 druhů vín?

13/07/2017

Tipněte si. Schválně, jak blízko se trefíte: Odkud vlastně pochází vinná réva?  

 

Francie? Kdepak. Itálie? Uhmuhm  Španělsko? Také ne. 

 

 Obrázek: Zdroj:http://winefolly.com

 

Vinná réva pochází z nečekaného místa. Současné důkazy naznačují, že domácí půda vína leží v pohoří Zagros na Kavkazu, v oblasti nejvyšších hor evropského kontinentu. Starodávné důkazy o výrobě vína se tu datují do období 8000 - 4100 před naším letopočtem a zahrnují pravěká vínobistra v Arménii, zbytky hroznů v gruzínských nádobách, a stopy domestikování vína v Turecku někdy hodně dávno v době kamenné. První lidé, kteří to s vínem mysleli stejně dobře, jako my dnes, byly z kultury Shulaveri-Shoma.  

  

Z Kavkazu se vinné hrozny dokutálely dál do západní Evropy společně s civilizací Féničanů a pak také Řeků. S každou novou oblastí, kde byly vysázeny, hrozny pomalu mutovaly a přizpůsobovaly se jedinečnému prostředí. Pomalu tak vznikala rozmanitost různých druhů a odrůd, která dnes čítá okolo 1300 označených odrůd vín. 

 

Známé je i číslo 1368 komerčně významných odrůd pěstovaných na naší planetě, z nichž hned 377 je z naší milované Itálie. Italští vinaři tak pracují s více autochtonními odrůdami než jejich kolegové ze Španělska, Francie a Řecka dohromady a nemusí jít o konečné číslo; jde totiž o odrůdy, které se prokazatelně používají ke komerční výrobě vína.  

 

Někteří naši farmáři říkají, že na italských vinicích může být klidně až ke dvěma tisícům odrůd. Přitom jen 50 druhů hroznů tvoří asi 80% světových vinic. 

 

Pokud milujete víno, snažte se vyzkoušet nové:

  

Podporuje to jeho rozmanitost! 

  

  

  

 

 

 

Please reload

Vybrané články

Toskana v novém - více místa na posezení, klimatizace :o) a čerstvé pozdravy od farmářů

July 11, 2018

1/10
Please reload

Nejnovější články